Sort by

lycando has logged 407 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
16
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hunter Killer

Hunter Killer

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Edit this entry  
02
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Predator

The Predator

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Kin

Kin

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Alpha

Alpha

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★½
Edit this entry