Sort by

lycando has logged 38 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Live by Night

Live by Night

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
The Hole

The Hole

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Trespass Against Us

Trespass Against Us

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Edit this entry  
09
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
06
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★
Edit this entry  
05
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry