Sort by

lydia has logged 182 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
How Fernando Pessoa Saved Portugal

How Fernando Pessoa Saved Portugal

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
21
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Furies

The Furies

1934
×
★★★★
Edit this entry  
21
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Daddy Long Legs

Daddy Long Legs

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
07
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★
Edit this entry  
06
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Phone Call

The Phone Call

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Little Bird

Little Bird

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Edit this entry  
21
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A State of Grace

A State of Grace

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hot and Tasty

Hot and Tasty

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lucky Grandma

Lucky Grandma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
How Fernando Pessoa Saved Portugal

How Fernando Pessoa Saved Portugal

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
#21xoxo

#21xoxo

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Penguin Who Couldn’t Swim

The Penguin Who Couldn’t Swim

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Big Toast

Big Toast

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry