RSS feed for lyragrace
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
It Takes Two

It Takes Two

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
Eloise at the Plaza

Eloise at the Plaza

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
24
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Past Is a Grotesque Animal

The Past Is a Grotesque Animal

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Race to Witch Mountain

Race to Witch Mountain

2009
×
★★½
Edit this entry  
04
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Last Song

The Last Song

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Herbie Fully Loaded

Herbie Fully Loaded

2005
×
★★½
Edit this entry  
02
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Edit this entry  
01
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★½
Edit this entry  
30
The Pixar Story

The Pixar Story

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Edit this entry  
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
Stick It

Stick It

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
The American Meme

The American Meme

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Whitney

Whitney

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Cow Belles

Cow Belles

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
17 Again

17 Again

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Holy Hell

Holy Hell

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
United 93

United 93

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Hit So Hard

Hit So Hard

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
07
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Lou

Lou

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Edit this entry  
05
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry