RSS feed for Lythelus
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Toe

Toe

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
The Karate Kid

The Karate Kid

2010
×
★½
Edit this entry  
26
Glass Cabin

Glass Cabin

2019
×
★★
Edit this entry  
25
The Weeknd: After Hours

The Weeknd: After Hours

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
The Coatmaker

The Coatmaker

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
The Third Hand

The Third Hand

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Away

Don't Look Away

2017
×
Edit this entry  
25
I heard it too

I heard it too

2014
×
★★
Edit this entry  
25
The Smiling Man

The Smiling Man

2015
×
★★
Edit this entry  
25
The Dollmaker

The Dollmaker

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Teeth

Teeth

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cipher

Cipher

1989
×
★½
Edit this entry  
18
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Submarine Sandwich

Submarine Sandwich

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
Western Spaghetti

Western Spaghetti

2008
×
★★½
Edit this entry  
01
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
★★½
Edit this entry  
31
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Slither

Slither

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mezzo Forte

Mezzo Forte

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
Kite

Kite

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry