molly has logged 50 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
We Die Alone

We Die Alone

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Persuasion

Persuasion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Yentl

Yentl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
War Horse

War Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ice Pepper

Ice Pepper

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Water: Abyss

Black Water: Abyss

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hey Deer!

Hey Deer!

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Canvas

Canvas

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Joe Kidd

Joe Kidd

1972
×
Read the review Edit this entry  
11
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry