• Black Mirror: White Christmas

    ★★★★½

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Wild Tales

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • The Purge: Anarchy

    ★★

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Serial (Bad) Weddings

    ★★★

  • Beltracchi: The Art of Forgery

    ★★★★

  • 300: Rise of an Empire

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Non-Stop

    ★★★

  • Lone Survivor

    ★★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • American Hustle

    ★★★★

  • Out of the Furnace

    ★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

  • Last Vegas

    ★★★

  • The Counselor

    ★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Captain Phillips

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • Rush

    ★★★★

  • Prisoners

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★★

  • All Is Lost

    ★★★½

  • We're the Millers

    ★★★½

  • 2 Guns

    ★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Don Jon

    ★★★½

  • RED 2

    ★★★

  • Europa Report

    ★★★

  • World War Z

    ★★★

  • Despicable Me 2

    ★★★½

  • Man of Steel

    ★★★½

  • The Purge

    ★★½

  • After Earth

    ★★½

  • Now You See Me

    ★★★½

  • The Hangover Part III

    ★★½

  • The Great Gatsby

    ★★★½

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★★

  • Iron Man 3

    ★★★½

  • The Keeper of Lost Causes

    ★★★½

  • 21 & Over

    ★★½

  • Side Effects

    ★★★½

  • Warm Bodies

    ★★★½

  • The Way Way Back

    ★★★★

  • Fruitvale Station

    ★★★★½

  • Gangster Squad

    ★★★

  • Zero Dark Thirty

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Flight

    ★★★½

  • Skyfall

    ★★★★

  • Argo

    ★★★★

  • Taken 2

    ★★★

  • Looper

    ★★★★

  • The Collection

    ★★

  • End of Watch

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • Dredd

    ★★★½

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★½

  • Maniac

    ★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • Magic Mike

    ★★★

  • The Hunger Games

    ★★★★