• Home Alone

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★

  • Licence to Kill

    ★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • The Living Daylights

    ★★★½

  • The Untouchables

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • A View to a Kill

    ★★★½

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★½

  • Scarface

    ★★★★½

  • Octopussy

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★½

  • For Your Eyes Only

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • Moonraker

    ★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Grease

    ★★★½

  • The Spy Who Loved Me

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • The Man with the Golden Gun

    ★★★½

  • The Sting

    ★★★★

  • Live and Let Die

    ★★★

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★★½

  • You Only Live Twice

    ★★★½

  • Thunderball

    ★★★½

  • Goldfinger

    ★★★★

  • From Russia with Love

    ★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • Dr. No

    ★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★½