Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Election

Election

1999
×
★★★½
Edit this entry  
31
Milk

Milk

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gigi

Gigi

1958
×
★★
Edit this entry  
30
The Producers

The Producers

1967
×
★★★½
Edit this entry  
25
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★½
Edit this entry  
20
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Time

Time

2020
×
★★
Edit this entry  
13
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★
Edit this entry  
05
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★
Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
Edit this entry  
17
Cherry

Cherry

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Rider

The Rider

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★
Edit this entry