Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Domino

Domino

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Gift

The Gift

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shine a Light

Shine a Light

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hansel and Gretel

Hansel and Gretel

2007
×
Read the review Edit this entry  
16
Brothers

Brothers

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nausicaa

Nausicaa

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry