Sort by

Ethan has logged 354 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good Morning

Good Morning

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
Louie Bluie

Louie Bluie

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings Collection

The Lord of the Rings Collection

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry