Sort by

Ethan has logged 410 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Arthur

Arthur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ted

Ted

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fosse/Verdon

Fosse/Verdon

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
01
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
Edit this entry  
27
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Pinette: Still Hungry

John Pinette: Still Hungry

2011
×
Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Pinette: I Say Nay Nay

John Pinette: I Say Nay Nay

2005
×
Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry