Sort by

Ethan has logged 27 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
Read prior review Edit this entry  
29
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
Read the review Edit this entry  
26
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Jetée

La Jetée

1962
×
Read the review Edit this entry  
14
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
Read the review Edit this entry  
02
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry