Ethan has logged 46 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jim Gaffigan: Quality Time

Jim Gaffigan: Quality Time

2019
×
Edit this entry  
20
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High Noon

High Noon

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Justice League: Doom

Justice League: Doom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
School Spirit

School Spirit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Exam

Exam

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
Read the review Edit this entry  
15
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Justice League: Crisis on Two Earths

Justice League: Crisis on Two Earths

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Justice League: The New Frontier

Justice League: The New Frontier

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kevin Hart: Irresponsible

Kevin Hart: Irresponsible

2019
×
Edit this entry  
04
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
Read the review Edit this entry  
04
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry