Sort by

Ethan has logged 53 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Swindlers

The Swindlers

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Redacted

Redacted

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lady in Number 6: Music Saved My Life

The Lady in Number 6: Music Saved My Life

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rejected

Rejected

2000
×
Read the review Edit this entry  
12
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tesla

Tesla

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
Read the review Edit this entry  
10
Rejected

Rejected

2000
×
Read the review Edit this entry  
10
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
Read the review Edit this entry  
10
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
Read the review Edit this entry  
10
Genre

Genre

1996
×
Read the review Edit this entry  
10
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry