M_Penalosa has logged 151 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★½
Edit this entry  
16
The Texican

The Texican

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Legend

Legend

2015
×
★★
Edit this entry  
14
Red Sundown

Red Sundown

1956
×
★★★
Edit this entry  
13
40 Guns to Apache Pass

40 Guns to Apache Pass

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sepio

Sepio

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Goodbye, Franziska

Goodbye, Franziska

1941
×
★★★★
Edit this entry  
27
Captain from Castile

Captain from Castile

1947
×
★★★½
Edit this entry  
25
Monpti

Monpti

1957
×
★★★
Edit this entry  
19
The Pearl

The Pearl

1947
×
★★★
Edit this entry  
19
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
Read the review Edit this entry  
17
In Those Days

In Those Days

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Exists

Love Exists

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hedge Theater

The Hedge Theater

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
From the Notebook of...

From the Notebook of...

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hussy

The Hussy

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

1968
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Too Late the Hero

Too Late the Hero

1970
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Beginning

The Beginning

1970
×
Read the review Edit this entry  
05
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Performance

Performance

1970
×
★★½
Edit this entry  
02
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hope

Hope

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★★★½
Edit this entry  
07
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Antigone

Antigone

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blind Alley

Blind Alley

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Heartbeat

Heartbeat

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★
Edit this entry  
04
Robin Hood of El Dorado

Robin Hood of El Dorado

1936
×
★½
Edit this entry  
04
Le Pont du Nord

Le Pont du Nord

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Silvestre

Silvestre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Congress Dances

The Congress Dances

1931
×
★★★
Edit this entry  
03
Limite

Limite

1931
×
★★★★
Edit this entry  
03
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sin Nombre

Sin Nombre

2009
×
★★½
Edit this entry  
29
Days of Grace

Days of Grace

2011
×
★★½
Edit this entry  
23
María y el Araña

María y el Araña

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blonde Crazy

Blonde Crazy

1931
×
★★★
Edit this entry