Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
帮我看看

帮我看看

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Anger Management

Anger Management

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scanners

Scanners

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Read the review Edit this entry  
31
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rampage

Rampage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
P2

P2

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sting of Death

Sting of Death

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry