Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Sons of Katie Elder

The Sons of Katie Elder

1965
×
★★★½
Edit this entry  
18
Crash

Crash

1996
×
★★½
Edit this entry  
18
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hellbenders

The Hellbenders

1967
×
★★★
Edit this entry  
26
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★
Edit this entry  
23
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
22
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★
Edit this entry  
21
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
11
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★
Edit this entry  
05
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★★
Edit this entry  
03
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Edit this entry  
02
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★½
Edit this entry  
30
Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

1962
×
★★★½
Edit this entry  
28
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
17
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Edit this entry  
14
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
La Notte

La Notte

1961
×
★★★½
Edit this entry  
08
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★
Edit this entry  
07
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★
Edit this entry  
05
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Annette

Annette

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★½
Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Edit this entry  
05
Solaris

Solaris

2002
×
★★★
Edit this entry