MABUSECAST has logged 596 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Eye of the Beholder: The Art of Dungeons & Dragons

Eye of the Beholder: The Art of Dungeons & Dragons

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
DAICON IV Opening Animation

DAICON IV Opening Animation

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Damned

The Damned

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Fast Buck Duck

Fast Buck Duck

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Dream Walking

A Dream Walking

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Jerry, Jerry, Quite Contrary

Jerry, Jerry, Quite Contrary

1966
×
★★★★
Edit this entry  
01
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
30
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Around the World in Eighty Days

Around the World in Eighty Days

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Lost Horizon

Lost Horizon

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Scarlet Claw

The Scarlet Claw

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Spider Woman

The Spider Woman

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Magnificent One

The Magnificent One

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Trick or Tweet

Trick or Tweet

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Atomic Submarine

The Atomic Submarine

1959
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sherlock Holmes Faces Death

Sherlock Holmes Faces Death

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Superman vs. the Gorilla Gang

Superman vs. the Gorilla Gang

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Superman vs. the Gorilla Gang

Superman vs. the Gorilla Gang

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Porky Chops

Porky Chops

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Dean Martin: King of Cool

Dean Martin: King of Cool

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Teenage Frankenstein Meets the Teenage Werewolf

The Teenage Frankenstein Meets the Teenage Werewolf

1959
×
★★★½
Edit this entry  
19
Return of the Teenage Werewolf

Return of the Teenage Werewolf

1959
×
★★★½
Edit this entry  
19
I Was a Teenage Vampire

I Was a Teenage Vampire

1959
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Teenage Werewolf

The Teenage Werewolf

1959
×
★★★
Edit this entry  
19
Gulliver's Travels

Gulliver's Travels

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Time Is Just a Place

Time Is Just a Place

1961
×
★★★½
Edit this entry  
19
Time Is Just a Place

Time Is Just a Place

1961
×
★★★½
Edit this entry  
19
Frenchie

Frenchie

1950
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sonic CD Opening Animation

Sonic CD Opening Animation

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Too Hop to Handle

Too Hop to Handle

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Glass Slipper

The Glass Slipper

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Atom Man vs. Martian Invaders

Atom Man vs. Martian Invaders

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Golden Bat

The Golden Bat

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Sherlock Holmes in Washington

Sherlock Holmes in Washington

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Men in Suits

Men in Suits

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Sign of the Cross

The Sign of the Cross

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Don't Give Up the Sheep

Don't Give Up the Sheep

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Daffy's Inn Trouble

Daffy's Inn Trouble

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Sherlock Holmes and the Secret Weapon

Sherlock Holmes and the Secret Weapon

1942
×
★★★★
Edit this entry  
16
Just Imagine

Just Imagine

1930
×
★★★★
Edit this entry  
15
Madam Satan

Madam Satan

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry