MABUSECAST has logged 81 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Pest in the House

A Pest in the House

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Sharkenstein

Sharkenstein

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dollman

Dollman

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Radioactive Dreams

Radioactive Dreams

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Horror Island

Horror Island

1941
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Beast Must Die

The Beast Must Die

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
Showdown

Showdown

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Tower of London

Tower of London

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Santo Attacks the Witches

Santo Attacks the Witches

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Duel at Silver Creek

The Duel at Silver Creek

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dominator

Dominator

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Man Made Monster

Man Made Monster

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tower of London

Tower of London

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Morte rouge (Soliloquio)

La Morte rouge (Soliloquio)

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Footprints of a Spirit

The Footprints of a Spirit

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Attack Squadron

Attack Squadron

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild About Hurry

Wild About Hurry

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Mouse from H.U.N.G.E.R.

The Mouse from H.U.N.G.E.R.

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Unsafe and Seine

Unsafe and Seine

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Shoein' Hosses

Shoein' Hosses

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Ali Baba Bunny

Ali Baba Bunny

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Superman: Red Son

Superman: Red Son

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood and Sand

Blood and Sand

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Samurai Town Story Part I

Samurai Town Story Part I

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Skull

Skull

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pleased to Meet Cha!

Pleased to Meet Cha!

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Be Kind to 'Aminals'

Be Kind to 'Aminals'

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Beware of Barnacle Bill

Beware of Barnacle Bill

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
22
We Aim to Please

We Aim to Please

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Dance Contest

The Dance Contest

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Night World

Night World

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Smart Blonde

Smart Blonde

1937
×
★★★★
Edit this entry  
20
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Westbound

Westbound

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Arizona Raiders

Arizona Raiders

1965
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ride a Crooked Trail

Ride a Crooked Trail

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Sinbad and the Eye of the Tiger

Sinbad and the Eye of the Tiger

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Mighty Joe Young

Mighty Joe Young

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Halloween Tree

The Halloween Tree

1993
×
★★★★★
Edit this entry