RSS feed for Lucy

Lucy has logged 204 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Weekends

Weekends

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
End of the Line

End of the Line

2018
×
Edit this entry  
31
What is Beauty?

What is Beauty?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Stems

Stems

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Mountain Fever

Mountain Fever

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Enough

Enough

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Long Way Back Home

Long Way Back Home

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
May I Please Enter

May I Please Enter

2018
×
Edit this entry  
30
Bright

Bright

2017
×
Edit this entry  
30
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
86'd

86'd

2018
×
Edit this entry  
18
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
Edit this entry  
16
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Edit this entry  
15
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
My Teacher, My Obsession

My Teacher, My Obsession

2018
×
Edit this entry  
06
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cam

Cam

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Try

Try

2000
×
Edit this entry  
28
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
28
Broken Down Film

Broken Down Film

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
West Bank Story

West Bank Story

2005
×
Edit this entry  
28
Black Rider

Black Rider

1993
×
Edit this entry  
28
Kitty

Kitty

2016
×
Edit this entry  
28
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barbie Mariposa and Her Butterfly Fairy Friends

Barbie Mariposa and Her Butterfly Fairy Friends

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
I'm Here

I'm Here

2010
×
Edit this entry  
15
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
Edit this entry