Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Elemental

Elemental

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Meg 2: The Trench

Meg 2: The Trench

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
WarGames

WarGames

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hackers

Hackers

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Extraction 2

Extraction 2

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Turbo

Turbo

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hannah Gadsby: Something Special

Hannah Gadsby: Something Special

2023
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saw

Saw

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry