Sort by

MacDara has logged 144 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bloodfist

Bloodfist

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
WWE: Macho Man - The Randy Savage Story

WWE: Macho Man - The Randy Savage Story

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Annie

Annie

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
I Am Santa Claus

I Am Santa Claus

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Annie

Annie

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bay

The Bay

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brian and the Boz

Brian and the Boz

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rapture-Palooza

Rapture-Palooza

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Minecraft: The Story of Mojang

Minecraft: The Story of Mojang

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Altman

Altman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Third Person

Third Person

2013
×
Read the review Edit this entry  
31
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Superman II

Superman II

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In a World...

In a World...

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raging Balls of Steel Justice

Raging Balls of Steel Justice

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Goon

Goon

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Movie

American Movie

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Manuscripts Don't Burn

Manuscripts Don't Burn

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Leprechaun: Origins

Leprechaun: Origins

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Sin City

Sin City

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Howzat! Kerry Packer's War

Howzat! Kerry Packer's War

×
★★★
Read the review Edit this entry