Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jujutsu Kaisen 0

Jujutsu Kaisen 0

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Belle

Belle

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Year

The Big Year

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fay's 12 Days of Christmas

Fay's 12 Days of Christmas

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
21

21

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King 1½

The Lion King 1½

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sinbad: Legend of the Seven Seas

Sinbad: Legend of the Seven Seas

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry