mackyeager has logged 103 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Thing

The Thing

1982
×
Read the review Edit this entry  
17
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
Read the review Edit this entry  
17
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
Read the review Edit this entry  
16
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
Read the review Edit this entry  
12
National Velvet

National Velvet

1944
×
Read the review Edit this entry  
12
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
Read the review Edit this entry  
11
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
Read the review Edit this entry  
11
Antlers

Antlers

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Doctor X

Doctor X

1932
×
Read the review Edit this entry  
06
The Invisible Boy

The Invisible Boy

1957
×
Read the review Edit this entry  
04
The Innocents

The Innocents

1961
×
Read the review Edit this entry  
03
Dracula

Dracula

1992
×
Read the review Edit this entry  
03
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bedlam

Bedlam

1946
×
Read the review Edit this entry  
27
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
Read the review Edit this entry  
23
Dead Men Walk

Dead Men Walk

1943
×
Read the review Edit this entry  
18
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hustler

The Hustler

1961
×
Read the review Edit this entry  
04
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
Read the review Edit this entry  
04
James Cagney: Top of the World

James Cagney: Top of the World

1992
×
Read the review Edit this entry  
01
Anna Karenina

Anna Karenina

1935
×
Read the review Edit this entry  
31
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
Read the review Edit this entry  
29
True Lies

True Lies

1994
×
Read the review Edit this entry  
29
Will Success Spoil Rock Hunter?

Will Success Spoil Rock Hunter?

1957
×
Read the review Edit this entry  
29
Saratoga Trunk

Saratoga Trunk

1945
×
Read the review Edit this entry  
26
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Merry Widow

The Merry Widow

1934
×
Read the review Edit this entry  
19
Light in the Piazza

Light in the Piazza

1962
×
Read the review Edit this entry  
02
The Ice Pirates

The Ice Pirates

1984
×
Read the review Edit this entry  
24
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
Read the review Edit this entry  
22
In the Loop

In the Loop

2009
×
Edit this entry  
19
Society

Society

1989
×
Read the review Edit this entry  
15
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sounder

Sounder

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Big Business

Big Business

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Throw Momma From the Train

Throw Momma From the Train

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
Read the review Edit this entry  
29
Hollywood My Home Town

Hollywood My Home Town

1965
×
Read the review Edit this entry  
28
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Edge

The Edge

1997
×
Read the review Edit this entry  
20
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry