RSS feed for Madelaine

Madelaine has logged 100 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Song to Song

Song to Song

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Book Club

Book Club

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Dog Skip

My Dog Skip

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry