RSS feed for Evelyn

Evelyn has logged 148 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Falls

The Falls

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eddie Murphy: Delirious

Eddie Murphy: Delirious

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bellboy

The Bellboy

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★
Edit this entry  
06
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Century of the Self

The Century of the Self

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All Watched Over by Machines of Loving Grace

All Watched Over by Machines of Loving Grace

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Day in the Country

A Day in the Country

1936
×
Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Song of Bernadette

The Song of Bernadette

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★½
Edit this entry  
21
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★
Edit this entry  
19
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★
Edit this entry  
12
Help!

Help!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mister America

Mister America

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cracked Actor

Cracked Actor

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry