RSS feed for Evelyn

Evelyn has logged 112 entries for comedy films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
High and Dizzy

High and Dizzy

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Snow-White

Snow-White

1933
×
Edit this entry  
05
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Why Worry?

Why Worry?

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Music Box

The Music Box

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Day at the Races

A Day at the Races

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★
Edit this entry  
29
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Go West

Go West

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Le Million

Le Million

1931
×
★★★½
Edit this entry  
25
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Good Vibes at the Iowa State Fair

Good Vibes at the Iowa State Fair

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Bedazzled

Bedazzled

1967
×
★★★½
Edit this entry  
05
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eddie Murphy: Delirious

Eddie Murphy: Delirious

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bellboy

The Bellboy

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
Edit this entry  
13
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★
Edit this entry  
12
Help!

Help!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mister America

Mister America

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Don't Want to Be a Man

I Don't Want to Be a Man

1918
×
★★★½
Edit this entry  
27
Freak Orlando

Freak Orlando

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★
Edit this entry  
07
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry