RSS feed for Evelyn

Evelyn has logged 22 entries for horror films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
10
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Edit this entry  
31
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★
Read the review Edit this entry