RSS feed for Evelyn

Evelyn has logged 28 entries for thrillers.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★
Edit this entry  
10
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★
Edit this entry  
28
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★½
Edit this entry  
16
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
15
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Edit this entry  
25
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
03
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
11
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Destiny

Destiny

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry