RSS feed for Evelyn

Evelyn has logged 19 entries for westerns.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★½
Edit this entry  
14
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red River

Red River

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★
Edit this entry  
19
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★½
Edit this entry  
18
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Three Word Brand

Three Word Brand

1921
×
★★★½
Edit this entry  
10
Wagon Tracks

Wagon Tracks

1919
×
★★★
Edit this entry  
04
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Covered Wagon

The Covered Wagon

1923
×
★★★
Edit this entry  
11
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry