RSS feed for Evelyn

Evelyn has logged 64 entries for films rated ★★★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Merry Frolics of Satan

The Merry Frolics of Satan

1906
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Life and Passion of Jesus Christ

The Life and Passion of Jesus Christ

1903
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Great White Silence

The Great White Silence

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Style Wars

Style Wars

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Man from Laramie

The Man from Laramie

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shane

Shane

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Century of the Self

The Century of the Self

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
All Watched Over by Machines of Loving Grace

All Watched Over by Machines of Loving Grace

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Red River

Red River

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Freak Orlando

Freak Orlando

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cops

Cops

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry