RSS feed for Evelyn
  • Memories of Murder

    Memories of Murder

    ★★★★

    Good movie!

  • Design for Living

    Design for Living

    ★★★★★

    "It still rings."

    Genuinely shocked by the ending.

    Echoing other comments here, but I will add to the chorus by saying that when you view something like this you feel a deep sorrow, a real certainty that the Hays Code was some twentieth century equivalent of the burning of the library of Alexandria.

  • Close-Up

    Close-Up

    ★★★★½

    There's a moment during the trial where Ali Sabzian says that he goes home with the family because he's hungry and he hasn't lunch yet that day and he hopes that they will feed him. Then the next day he goes back because he's hungry again.

    That was the key of it all for me, something very profound about how it all just goes on and on.

  • A Face in the Crowd

    A Face in the Crowd

    ★★★★½

    A feature length study in "sophistication." Everyone here is talking about this movie in relation to Trump but this made me think about my mother, the type of person who throughout my childhood boasted to me about never having read a single book in her life, who spoke of my friends' parents who were saving money for them to go to college with righteous scorn. The insane pendulum swing throughout history of people in power making those with none alternate between hating themselves for ever hoping to improve themselves and not improving themselves enough. It's enough to make ya sick!

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★½

    I had never seen this before today.

    What I have seen, however, what influenced my taste and my outlook and in a shocking number of ways the course of my whole life... is the hit ABC series LOST.

    I have always been vaguely aware of this film as one of many, many inspirations for that great television show. Nothing prepared me for just how **massive** of an influence it clearly was.

    In that sense, watching this was like traveling back in time to see one's own parents... it was pretty heavy!

  • The Song of Bernadette

    The Song of Bernadette

    ★★★

    Held back by a script that is often boring, Gladys Cooper, Lee J. Cobb and of course Vincent Price manage to light up every scene they're in. Jennifer Jones as Bernadette does the best she can with a pretty impossible role. Overall I was fascinated by how much restraint and stoicism was on display here... after a fairly melodramatic opening half hour, the beating heart of the story seems to slip away until the very, very end, which does stir the soul, but not as much as one might expect.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★

    Not all that good, really, but it had a very handsome look and was full of just enough little treats that it was never unenjoyable. Ultimately could have stood to be weirder or smarter, ideally both.

  • Magnolia

    Magnolia

    ★★★★★

    LOVE'S STRUGGLE THROUGHOUT THE AGES

    35mm, Philadelphia Film Center

  • A Hidden Life

    A Hidden Life

    ★★★★

    My great shame in life is that, as a teenager, I was fond of the mischievous act of egging. Me and my rapscallion pals would wander neighborhoods at night to bombard innocent homes. On one or two occasions I even threw an egg at a passerby from inside a moving vehicle.

    After growing just a little bit older, I eventually reached a point where I looked back on this behavior with horror. How could I do something so cruel?

    In…

  • Imitation of Life

    Imitation of Life

    ★★★★

    Five or six absolutely bonkers films all smooshed into one.

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

    Just think, this whole thing could have been avoided if Leatherface and his family had gotten 1,000 Yangbucks a month.

  • I Walked with a Zombie

    I Walked with a Zombie

    ★★★★

    Edith Barrett (who it appears did not have much of a film career, but was the first wife of Vincent Price!) gives such a magnificent performance. Very subdued, but every movement carries a real weight of history with it. Really knocked me out.