RSS feed for MadCetologist
  • Pooka Lives!

    ★★★½

  • Hunter's Moon

    ★★

  • Crawlers

    ★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • My Valentine

  • Gretel & Hansel

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Underwater

    ★★★★

  • Midnight Kiss

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • 6 Underground

    ★★

  • Pilgrim

    ★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★★

  • She Walks the Woods

    ★★½

  • The Shed

    ★★½

  • Eli

    ★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • Uncanny Annie

    ★★½

  • Mermaid Down

    ★★★

  • In the Shadow of the Moon

    ★★★

  • In the Tall Grass

    ★★★

  • Z

    ★★½

  • Color Out of Space

    ★★★★

  • Pure

    ★★★★

  • Blood Quantum

    ★★★½

  • Sea Fever

    ★★★★

  • Gags The Clown

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Bloodsucker's Planet

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Dark Light

    ★★

  • Haunt

    ★★★★

  • Hoax

    ★★

  • It Chapter Two

    ★★★

  • 47 Meters Down: Uncaged

    ★★★

  • Itsy Bitsy

    ★★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★½

  • School Spirit

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Prey

    ★★½

  • Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

    ★★★

  • Crawl

    ★★★½

  • The Wretched

    ★★★★

  • Culture Shock

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Child's Play

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Satanic Panic

    ★★★

  • Ma

    ★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★★

  • Rim of the World

    ★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Brightburn

    ★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Bliss

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • The Furies

    ★★★

  • I Trapped the Devil

    ★★★

  • Hellboy

    ★★★

  • The Silence

    ★★½

  • Mercy Black

    ★★★★

  • Shazam!

    ★★★½

  • Depraved

    ★★★½

  • Pet Sematary

    ★★★

  • Us

    ★★★½

  • Snatchers

    ★★★½

  • Girl on the Third Floor

    ★★½

  • Daniel Isn't Real

    ★★★★½

  • Darlin'

    ★★★