RSS feed for maddiefck
  • The Incredibles

    The Incredibles

    ★★★★★

    The greatest Pixar movie of all time and you can't say it's not. It has the perfect story, the perfect lines, the perfect dresscode and the perfect action scenes. This one is in history and it will always be. The generation that was raised by this movie should be the most grateful of all.

  • The Babadook

    The Babadook

    ★★★

    Definitely not the best horror movie of all time. It could work on a reboot made 10 years from now by the good but poorly developed story. It may seem like the movie was made in the early 80's and it's tragic when you discover it was in 2014. Anyways, it stills got some hopes.

  • The Danish Girl

    The Danish Girl

    ★★★★

    It can makes you cry, it can makes you laugh or it can makes you feel nothing. This one is up to you and no matter what you choose, this movie will keep extraordinarily heartfully touchable.

  • Captain Fantastic

    Captain Fantastic

    ★★★★

    It is one of the most underrated movies of all time. It tells an unusual and totally fictional story that is heavily involved with features linked to our human-being factory and it works in a pretty well done comedy-drama movie that is worth to see by the brillant acting of Viggo Mortensen.

  • Circle

    Circle

    ★★★★

    Watching ''Circle'' can be disturbing by the constant challenge of understanding what is going on in the film aside with the characters but the final plot-twists make the interrogations worth it only, until an unexpected ending that leaves a lot of questions that makes you feel angry.

  • Halloween

    Halloween

    ★★

    The only thing that keeps this horror movie sequence away from ending is the huge fanbase because the script is as degrading as an Adam Sandler movie.

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★

    It may not be the best Black Mirror episode but it's far from being the worst. This episode served Ashley O's iconic ''On A Roll'' and despite a not-too-much joyning ending it is worth to see it not just once.

  • Alex Strangelove

    Alex Strangelove

    ★★

    TRASH, literally trash; just another desperate attempt by netflix to get an original teen movie on twitter trending topics (but failed) and the only different fact is that this time the lead role is a ''bi curious'' idiot teenager boy.

  • Those People

    Those People

    ★★★½

    another cliché 2010's gay film but at least is a good one

  • Holding the Man

    Holding the Man

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    however predictable the ending is, the construction of the movie is oscar-worthy material as well as the photography and the leading role acting is too; despite the ''gay acceptance issue'' is into the movie it isn't the main factor on the film making it a better development and even closer to the real life since most of the problems aren't solved as well by the ending of ''Holding the Man''

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★

    with a pretty predictable script, 'Far from Home' is watchable as it is a Spider-Man regular movie but it's no big deal; the movie constantly tries to impress the viewers with plot twists but is overshadowed by the lack of tom holland's acting level and a pathetic but shocking post-credit scene

  • My Best Friend

    My Best Friend

    ★★★

    not a boring movie but far from being a catchy movie, has its feets on the ground but at the end there's something missing