Sort by

maddie has logged 187 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
09
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★½
Edit this entry  
07
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Edit this entry  
05
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
04
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★
Edit this entry  
03
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry