Sort by

maddie has logged 29 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Room 237

Room 237

2012
×
Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry