Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
maddifarrell

maddifarrell

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for maddifarrell
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • maddifarrell’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Good Liar

    The Good Liar 2019

    ★★½ Watched by maddifarrell 03 Feb 2021

    Good for her

  • Our Friend

    Our Friend 2019

    ★★★½ Watched by maddifarrell 29 Jan 2021

    If I watched this alone I would have been sobbing, but since I was watching this with my parents it was a single tear.

  • Secondhand Lions

    Secondhand Lions 2003

    ★★★★ Rewatched by maddifarrell 16 Jan 2021

    Storytelling children’s movies are the best kind

  • Last Holiday

    Last Holiday 2006

    ★★★½ Rewatched by maddifarrell 15 Jan 2021

    I too would step onto a ledge for Miss Queen Latifah.

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King 2003

    ★★★★ Watched by maddifarrell 14 Jan 2021

    Sam and Frodo kissed

  • Soul

    Soul 2020

    ★★★★½ Watched by maddifarrell 25 Dec 2020

    My grandma would’ve loved all the jazz and the cast was immaculate. Time to existential think.

  • After We Collided

    After We Collided 2020

    ½ Watched by maddifarrell 22 Dec 2020

    Sufjan baby why is should’ve known better in this, do you know what this is

  • Runaway Bride

    Runaway Bride 1999

    ★★★½ Rewatched by maddifarrell 10 Dec 2020

    I NEED a place to exist called Curl Up and Dye.

  • Bill & Ted Face the Music

    Bill & Ted Face the Music 2020

    ★★½ Watched by maddifarrell 07 Dec 2020

    I am in love with (1) Samara Weaving and (1) Brigette Lundy-Paine

  • Robots

    Robots 2005

    ★★★½ Rewatched by maddifarrell 06 Dec 2020

    Big Weld’s ass is fatter than Fanny’s

  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement

    The Princess Diaries 2: Royal Engagement 2004

    ★★★★ Rewatched by maddifarrell 02 Dec 2020

    I cry every time young Abigail Breslin says "I'm too little, too piccola"

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers 2002

    ★★★½ Watched by maddifarrell 29 Nov 2020

    Smeagol good, Gollum evil

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 11
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro