Sort by

maddy has logged 341 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Long, Hot Summer

The Long, Hot Summer

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Obsession

Obsession

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry