Sort by

maddy has logged 40 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Insider

The Insider

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry