maddy has logged 39 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bobby Deerfield

Bobby Deerfield

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Tycoon

The Last Tycoon

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Book Club

Book Club

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Howards End

Howards End

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry