maddy has logged 217 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Walk in the Woods

A Walk in the Woods

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Souvenir Part II

The Souvenir Part II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
Read the review Edit this entry  
03
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Local Stigmatic

The Local Stigmatic

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Yentl

Yentl

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cat People

Cat People

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Airheads

Airheads

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mothering Sunday

Mothering Sunday

2021
×
★★
Edit this entry  
14
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Croupier

Croupier

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry