maddy has logged 28 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★
Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Firm

The Firm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry