Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Human Traffic

Human Traffic

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
Edit this entry  
04
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
High Life

High Life

2018
×
Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
22
In Bruges

In Bruges

2008
×
Edit this entry  
18
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
M3GAN

M3GAN

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
Edit this entry  
21
The Square

The Square

2017
×
Edit this entry  
19
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
Edit this entry  
30
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★
Edit this entry  
11
Passing

Passing

2021
×
Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Educating Rita

Educating Rita

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Psychic

The Psychic

1977
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★
Edit this entry  
10
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Edit this entry  
09
Primary

Primary

1960
×
Edit this entry  
09
National Gallery

National Gallery

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Edit this entry  
08
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
02
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Nightmare Wakes

A Nightmare Wakes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Leader, His Driver, and the Driver's Wife

The Leader, His Driver, and the Driver's Wife

1991
×
★★★
Edit this entry  
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hanna

Hanna

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Chile: Obstinate Memory

Chile: Obstinate Memory

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Man of Aran

Man of Aran

1934
×
Edit this entry  
02
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
31
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Edit this entry