Sort by

Madeleine has logged 61 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Gypsy

Gypsy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
Attack of the 50 Foot Woman

Attack of the 50 Foot Woman

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★
Edit this entry  
09
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★★
Edit this entry  
01
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Edit this entry  
30
Insidious

Insidious

2010
×
★★
Edit this entry  
25
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Edit this entry  
27
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Purge

The Purge

2013
×
★★
Edit this entry  
24
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The First Monday in May

The First Monday in May

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
07
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Silent Child

The Silent Child

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
03
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kill List

Kill List

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hostel

Hostel

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Edit this entry  
31
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Them!

Them!

1954
×
★★★½
Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Edit this entry