MadeOutOfCake has logged 430 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★
Edit this entry  
30
Amer

Amer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★
Edit this entry  
28
Ted

Ted

2012
×
★★½
Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Edit this entry  
24
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Edit this entry  
23
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
House of Games

House of Games

1987
×
★★
Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Day a Pig Fell Into the Well

The Day a Pig Fell Into the Well

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
My Dear Enemy

My Dear Enemy

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1939
×
★★★
Edit this entry  
12
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Smoke

Smoke

1995
×
★★★
Edit this entry  
09
Bleak Moments

Bleak Moments

1971
×
★★★
Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★
Edit this entry  
06
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★
Edit this entry  
03
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★½
Edit this entry  
02
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Edit this entry  
01
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★½
Edit this entry  
01
Innocence

Innocence

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry