MadeOutOfCake has logged 33 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Edit this entry  
27
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Edit this entry  
16
I Love Your Work

I Love Your Work

2003
×
★★
Edit this entry  
15
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★
Edit this entry  
10
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Two Is a Family

Two Is a Family

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry