Manny Liotta🍒 has logged 600 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Craig's Pathetic Freakout

Craig's Pathetic Freakout

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
The Voice in Your Head

The Voice in Your Head

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Green Ray

The Green Ray

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Light My Fire

Light My Fire

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Too Cool for School

Too Cool for School

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Möbius

Möbius

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Woman in Deep

Woman in Deep

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Les Mistons

Les Mistons

1957
×
Read the review Edit this entry  
30
Transeltown

Transeltown

1992
×
Read the review Edit this entry  
30
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Walk for Me

Walk for Me

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
Read the review Edit this entry  
17
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cashback

Cashback

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kissing Candice

Kissing Candice

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry