Manny Liotta🍒 has logged 64 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Go

Go

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Coda

Coda

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
No Place Like Home #2

No Place Like Home #2

1999
×
Read the review Edit this entry  
24
No Place Like Home #1

No Place Like Home #1

1999
×
Read the review Edit this entry  
24
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Checking Out

Checking Out

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Pumpkin Eater

The Pumpkin Eater

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sleepover

Sleepover

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Insignificance

Insignificance

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stand Up

Stand Up

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry