RSS feed for Dirk

Dirk has logged 278 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Up

Up

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
2046

2046

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry